Wspólnota Benedyktynek w Staniątkach liczy dziewięć sióstr (najmłodsza ma 61 lat), większość jest w podeszłym wieku. Najstarszy klasztor Benedyktynek w Polsce ma ponad 800 lat i jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych nie tylko Małopolski; posiada także unikatową bibliotekę i cenne zabytki sztuki sakralnej.
- Przyjechaliśmy z Charkowa, ludzie tutaj są bardzo serdeczni i gościnni i bardzo nam pomagają - mówi jedna z Ukrainek, która przyjechała do Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach wraz z dwiema córkami. - Starsza córka ma 15 lat, a młodsza sześć. W domu córka chodziła do dziewiątej klasy, a tutaj zapisali nas do siódmej - słyszymy.
Siostra Stefania, przełożona opactwa, podkreśla, że przyjęli uchodźców z Ukrainy już w drugim dniu wojny. - Nie przyszłoby mi to do głowy, że to już jest ten moment, w którym są uchodźcy. Od razu na drugi dzień dostałam pytanie od pani, która była u nas w czasie pandemii, żeby nam pomóc. Zadzwoniła i spytała, czy byśmy przyjęli uchodźców wojennych z Ukrainy - wspomina.
- Pierwsze wrażenie o tej rodzinie, to byli ludzie bardzo przygnębieni. Trudno było się z nimi porozumieć - kontynuuje siostra Stefania.
Obecnie w klasztorze przebywa ok. 70 kobiet z dziećmi. - Najmłodszy nasz mieszkaniec ma cztery miesiące, najstarsza pani przekroczyła 70. rok życia. Pokazują nam miejsca, gdzie był ich blok i tego bloku już nie ma - mówi jedna z bohaterek reportażu.
Klasztor Benedyktynek w Staniątkach
Świątynia była wznoszona w dwóch akcjach budowlanych. Konsekracja wzniesionego w pierwszym etapie prezbiterium nastąpiła w 1238 roku, zaś korpus halowy został dostawiony w II poł. XIII w. Jest to jedna z najstarszych świątyń gotyckich w Polsce, a najstarsza typu halowego. Budowniczowie są znani z imienia – Wierzbięta i Jaśko, co było rzadkością w tym okresie. Konstrukcja o krótkiej, trójprzęsłowej nawie z dwuprzęsłowym prezbiterium, w XVII w. została przebudowana w stylu barokowym.
Do najważniejszych dzieł sztuki w kościele należą rzeźby Madonn z XIV w., rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI w., z warsztatu Wita Stwosza, i obraz Matki Boskiej Bolesnej, zwanej Smętną Dobrodziejką ze Staniątek, pochodzący z XVI w.
Klasztor posiada też muzeum i bibliotekę, a w nich bogate zbiory sprzętów liturgicznych, ksiąg (w tym starych druków), rękopisów (też muzycznych) oraz dokumentów (w tym bulle papieskie z XIII w.). Budynek został uszkodzony podczas działań wojennych w listopadzie 1914 roku – pamiątką są pociski artyleryjskie wbite w północny mur kościoła. W maju 2020 opactwo zostało wpisane na listę pomników historii.
Czytaj również:
Tytuł reportażu: "Pokój i spokój"
Autorki: Ewa Szkurłat i Anna Łoś (Radio Kraków)
Data emisji: 7.06.2022 r.
Godzina emisji: 2.16
ans